Tesisatçı cinayeti

71 yaşında erkek, eşi alışverişten eve döndüğünde ölü bulunuyor. Yapılan otopside, kişinin boyuna elle bası suretiyle öldürüldüğü tespit ediliyor. Suç mahalli olan evde, polis tarafından kapsamlı bir olay yeri incelemesi yapılıyor. Elde edilen parmak izleri karşılaştırmaya sokuluyor. Bilgisayar, parmak izlerinin bir tesisatçıya ait olduğunu belirliyor. Tesisatçı tutuklanıyor. Ancak ifadesinde, söz konusu eve olay tarihinden bir yıl kadar önce geldiğini ve tamirat işleri yaptığını söylüyor. Bu nedenle evde parmak izlerinin bulunmasının doğal olduğunu iddia ediyor. Polis yaptığı parmak izi incelemesi sonucu verdiği raporda, parmak izlerinin taze olduğunu, ayrıca bir yıl boyunca bir parmak izinin kalmasının beklenmedik bir durum olduğunu belirtiyor.
Bu noktada tesisatçının avukatı bize başvuruyor. Olayı detaylı biçimde inceledikten sonra aşağıda sadece sonuç kısmından bir parça verilen bilimsel mütalaayı hazırladık.

Sonuçta, polisin olayla ilgili verebildiği tek delil, tesisatçının parmak izleriydi. Verdiğimiz bilimsel mütalaa ile, söz konusu parmak izlerinin neden tam olarak tarihlenemeyeceğini bilimsel verilerle ortaya koyduğumuz için, mahkeme heyeti delilin yetersizliğine karar verdi. Kişi hürriyetine kavuşmuş oldu.